Felhőatlasz


  Szupercella(CbPower),olyan zivatarfelhő,mely hosszú órákon át képes fennmaradni és heves időjárási eseményeket okozni. Az ismertetőjele a falfelhő. Alatta olyan csapadéksáv látható mely a talajt is eléri. Heves dörgés, villámlás, heves kifutőszél, néha nagyobb szemű jég jellemzi és tornádót is produkálhat. Kialakulásában az erős szélnyírás is szerepet játszik. Fő tulajdonsága az, hogy forog, amely a benne található mezociklonnak köszönhető. Élettartama akár több, mint 12 óra is lehet. Fő ismertetőjegyei a fő feláramlási torony, elnyírt üllő, lencseszerű beáramlási alap és jellegzetes, örvénylő-rotáló mozgása.(a szerző képei.)

 

Üllős zivatarfelhő(cumulunimbus incus) rendszerint záporszerű csapadékot ad, vonulását, kialakulását mennydörgés és villámlás kíséri. A felhőalap 2 km alatt található a teteje viszont elérheti a 12-15km-es magasságot is. A  felhőt ismerteti a  tetején általában létrejövő üllőszerű képződmény. Esőrétegfelhőben is előfordulhat beágyazott zivatar, amit erősebbé váló csapadék és néhány villámlás kísér. Teteje sok túlhűlt vizet tartalmaz, de jégszemek is bőven vannak benne, amelyek növekedve jégesőként zúdulhatnak alá a tájra. Kialakulása tornyos gomolyfelhő továbbfejlődésével lehetséges, a heves feláramlás hozza létre, élettartama 1-3 óra, de a zivatarláncok, zivatarvonalak, zivatarrendszerek ennél jóval hosszabb ideig "élnek". (2017 június Ajka, a szerző képe)
 
 
Csupasz zivatarfelhő,(Cumulunimbus calvus) rendszerint gyorsan borzas majd  üllős zivatarfelhővé fejlődik tovább. Jellemzően intenzív csapadékot adhat, mely néha jéggel keveredhet, viszont csak inkább felhőn belüli kisülések jellemzik, de fejlődése során gyorsan kialakulhatnak lecsapók is.(szerző képe 2016 június, ezt a vihart jégeső is kísérte)
 
   
     Tuba: forgó felhőtölcsér, amely ha eléri a talajt tornádónak hívjuk. Zivatarfelhőben, ritkábban gomolyfelhők alatt alakul ki. (Apácatorna, 2019)
 
 
Képtalálat a következőre: „tornádó”
Tornádó, forgószél: Egyike a legpusztítóbb meteorológiai jeleségeknek, potenciálisan életveszélyes és hatalmas pusztításra képes. Általában szupercellában, ritkábban sima zivatarban alakul ki. Előbbi esetből mezociklonális, míg utóbbiban nem-mezociklonális tornádónak hívjuk. Erősségét a Fujita skála méri.
 
 
  
 Mamma: A felhő feltűnése gyakran heves, erős zivatarra figyelmeztet. Ha feltűnik az autót is érdemes letakarni,mert nagyobb szemű jégeső is lehet. Leginkább a zivatarfelhők üllőjén alakul ki, de gomolyfelhőn és esőrétegfelhőn is kialakulhat. Labilitást jelez. (szerző képe, Veszprémgalsa, 2016 augusztus)
 
 
   
Gyengén fejlett gomoly(cumulus humilis) ,csapadékot nem ad, feláramlás hozza létre. Stabil rétegződésű levegőben nem fejlődik tovább. Csapadékot nem ad. Alacsonyszintű felhő. (szerző képe, Nemeskeresztúr, 2016 augusztus)
 
 
 
   
Közepesen fejlett gomoly(cumulus mediocris), erős feláramlásra utal, csapadékot nem ad, de virga(csapadéksáb) ereszkedhet le belőle, ami nem éri el a talajt. Alacsonyszintű, de belóghat a  középszintbe.     (szerző képe, Ajka, 2016 május)
 
 
  
 Erősen fejlett, tornyos gomoly(cumulus congestus), záporszerű csapagékot is okozhat. Kis eséllyel jégeső hullhat belőle, zivatarrá növekedhet. Csak instabil levegőben alakulhat ki. Több szintet átfog.(szerző képe, 2016 július Ajka)
 


Falfelhő(Cb arcus), a hevesebb zivatarok és a szupercella kísérője, a meleg levegő feláramlása hívja életre.(2017 június 25 Ajka, szerző képe)
Gomolyfelhő felhőgallérral(cumulus velum) a szárazabb levegő határán alakul ki, de rövid ideig látható, mert a tornyosuló gomolyok hamar áttörik. Hasonlít a felhősapkához, de ez a felhő oldalán alakul ki. (a felhő bal tornyán látható. 2017 július 27 a szerző képe)
 Rétegfelhő(status) szitálás, jégtű, fagyott eső, szemcsés hó hullhat belőle, a téli félévben jellemző, gyakran a felszálló köd hozza létre. Felhőalapja néha csak 50 méter magasan található. Ha a talajig ereszkedik ködről beszélünk. Hidegpárna esetén hetekre konzerválhatja a medencében megülő hideget. Alapja szürkés, vízszintes, de megesik, hogy hullámok tarkítják. Hidegpárna esetén a magasabb hegycsúcsok(pl. Kab-hegy) kilóghatnak a felhőből, ott napos az idő. Télen anticiklonban is igen gyakori. Alacsonyszintű felhő.(szerző képe 2016 decemcer)
 
 
Esőrétegfelhő(nimbostratus)  télen havazást, máskor esőt hoz. Alapja sötét a napot mindíg kitakarja. Több szintet is átfog. Tartós csapadékot adhat, melynek intenzitása állt. 2-3 mm/h, de elérheti a 10 mm/h-t is. Alatta a bepárolgó csapadék miatt szürke, tépett foszlányok láthatóak, melyeket a szél gyorsan sodor tova, először különállnak a nimbostratustól, majd később beleolvadnak az esőrétegfelhőbe.  (Szerző képe 2016 december)
 
 
 
Fátyolfelhő(cirrustratus) teljesen jégből áll,csapadékot nem ad. Megjelenése frontra, ciklonra utalhat, ilyenkor a réteg egyre vastagszik, úgymond a cirrostratus felvonul. Néha olyan vékony, hogy csak halojelenség utal jelenlétére, de a napot ki is takarhatja. Lehet szálas, rostos vagy sima szerkezetű, magasszintű felhő.(a szerző képe 2017 Július)
 
 
Kampós pehelyfelhő(cirrus uncuis), kampóit az erőteljes szélnyírás hozza létre. Melegfrontra utal, de anticiklonban is és hidegfrontok után is létrejöhet. Csapadéka nincs, tiszta jég alkotja. Magasszintű. Rostjai lehetnek párhuzamosak, görbék vagy egymásba csavarodottak.(2017 július a szerző képe)
 
 
 
Bárányfelhő(cirrocumulus), ritka felhőfaj hidegfrontra utal. Csapadékot nem ad, jégkristályokból áll. Labilitást jelez. Felhőelemei a talajról nézve kisebbek mint 1°, ritkán jelenik meg magában, álltalában cirrus, cirrostratus felhővel társul, magasszintű.
 
 
Lencsefelhő (ltocumulus lenticularis): Létrejötte a domborzati viszonyoktól függ, leginkább párnafelhőből alakul ki. Meglehetősen ritka felhő. (1 kép 2023, 2. kép 2017)
Párnafelhő, vagy altocumulus. Frontra utal, de ha reggel feltornyosodnak nagy eséllyel alakul ki aznap zivatar. Csapadéka gyenge eső lehet, vízcseppek, jég- és hókristályok, valamint túlhőlt víz alkotja. Megesik, hogy két, vagy több rétegben alakul ki. Középszintű felhő. 
 
 
Képtalálat a következőre: „kelvin helmholtz”
Kevin-Helmholz felhő,igazi gyöngyszem, a szélnyírás hozza létre, élete néhány perc. 
 
 
 
Altostratus, vagy lepelfelhő. Néha átsüt rajt a Nap vagy a Hold, de néha vastagabb, a Napot teljesen kitakarja. Vízcseppecskékből, hideg időben jégkristályokból áll. Egyes esetekben gyenge csapadékot adhat. Megvastagodva Nimbostratussá alakulhat, de esőrétegfelhő elvékonyodása is létrehozhatja. Középszintű felhő.